Aktivní sezení a ergonomie pracoviště

Aktivní sezení a ergonomie pracoviště

Sedět aktivně nebo dynamicky paradoxně neznamená cvičit během sezení (článek Proč škodí sezení na gymnastickém míči). Neznamená to však, že byste měli na židli ztuhnout a nehýbat se. Pokud patříte k těm, kteří sedí téměř celý den, ať už nad studijními knihami či v práci u počítače, je třeba sedět na správné židli a dodržovat určitá pravidla.

Židle by měla splňovat určitý ergonomický standard

Na jaké kancelářské židli v práci nebo doma sedíme, tak se také cítíme. Proto by Vaše židle měla při dlouhodobém sezení umožňovat tzv. dynamické sezení. Většinou jsou označovány jako ergonomické nebo zdravotní a nejčastěji disponují ergonomicky tvarovaným sedákem i opěrákem. Mechanismus kancelářských židlí je často synchronní (nezávislé nastavení úhlu mezi opěrou a sedákem). Měl by umožňovat nastavení výšky sedáku pomocí plynového pístu, výšky zádové opěry (nezávisle na sedáku) a výšky područek. Běžné kancelářské židle nebo kancelářská křesla umožňují pouze nastavení základních funkcí, zpravidla výšku sedu.

zdravesezeni1

Čím více však židle má ergonomických funkcí, tím lépe ji lze individuálně nastavit a vyřešit tak více problémů. Několik tipů co by správná ergonomická pracovní židle měla mít si přečtěte v článku o technickém a ergonomickém příslušenství.

Zvyknout si sedět správně

Zpočátku se zdravotní židle může zdát nepohodlná. Je třeba si ji nastavit dle vlastních parametrů a potřeb a to i postupně po několik dnů. První dny je vhodné sed kontrolovat a zjišťovat optimální nastavení tak, aby se sedící cítil co nejpohodlněji. Po jeho dosažení je pak pracovní sezení ideální a sedící se může plně věnovat pracovním povinnostem.

zdravesezeni2

Ergonomie pracoviště

Jak je zmíněno výše, židlí vše pouze začíná. Aby židle mohla plnit všechny své funkce a aktivní sezení bylo účinné, je třeba upravit i své pracovní okolí. S židlí je pevně spjat pracovní stůl. Je třeba nastavit stůl dle výšky sedícího nikoli naopak! Menší osoby mohou u standardní výšky stolu (73,5 cm) využít podnožky, naopak vyšší osoby by si měli výšku stolu upravit. Není třeba mít drahé výškově stavitelné stoly, stačí stůl podložit. Vždy by ale měly ruce dosahovat na stůl ve vodorovné poloze.

Další důležitou součástí pracoviště je umístění v prostoru a vůči světlu. Pokud v kanceláři nemáte přirozené denní světlo, pak je vhodnou volbou kvalitní osvětlení s bílým světlem, které je velmi podobné tomu dennímu. Ocení to mimo jiné Vaše oči a uchováte si lepší náladu.

zdravesezeni3

Počítačová jednotka by měla být mimo pracovní plochu. Monitor a klávesnice by měla být přímo před sedícím, nikoli do boku! Horní hrana monitoru by měla být přibližně ve výšce očí. Klávesnice na hraně stolu, nikoli „pod“ monitorem, kde se k němu podvědomě člověk nahýbá. Stůl s výsuvnou klávesnicí je vhodný pouze tehdy, je-li stůl výškově stavitelný. Pokud je příliš nízko, snižuje možnost zasunout se dostatečně pod stůl, podvědomě to vede k nahýbání se nad klávesnici, nebo je naopak zápěstí zalomeno v nepřirozené poloze. Stejné pravidlo platí pro dokumenty, které by neměly ležet na stole, ale ideálně by měly být na úrovni monitoru. Například lze využít pohyblivého ramena s držákem, do něhož dokumenty můžeme zasunout.

 
TOP