Proč škodí sezení na gymnastickém míči?

Proč škodí sezení na gymnastickém míči?

Bolí Vás záda a zkusili jste cvičení na velkém míči? Ulevilo se Vám a zvažujete jeho koupi i do práce? Proč preventivně zádům nedopřát celodenní „cvičení“, když to tak dobře funguje?

Již dlouhou dobu neplatí tvrzení, že ortopedové a fyzioterapeuti doporučují sezení na míči. Výzkumy prokázaly, že při dlouhodobém sezení na velkém míči dochází k přetěžování stabilizačního systému, které může vést v některých případech až ke svalovým horečkám, zvýšení agresivity, poruchám koncentrace a dalším negativním důsledkům. Ve školách, kde byl míč testován, bylo sezení na něm striktně omezeno na 5 minut. V delším časovém úseku totiž každý zaujme takovou polohu, která je pro něj více méně pohodlná. Ale rozhodně není zdravá a správná.

Když na míči sedíte delší dobu, stabilizační svaly – zejména ty zádové – jsou v neustálém napětí. Aby sezení na míči bylo vůbec únosné, dříve či později zaujmete takovou polohu, která je více méně pohodlná. Nedá se ale říci, že by to bylo ku prospěchu zdraví zad – spíše naopak! Pokud chcete změnu a zádům dopřát trochu pohybu a na míči se začnete pohupovat nahoru a dolů, je to paradoxně ještě horší a dojde k jejich přetížení. Navíc začnou poměrně hodně trpět také vnitřní orgány, které jsou stlačovány dolů gravitací umocněnou hopsavým pohybem.

Vůbec nejhorší kombinace pro Vaše záda je špatná velikost a nedostatečné nafouknutí balónu. Pokud je balón malý a nedofouknutý, nebudete sedět na pevném vrcholku míče, ale propadnete se do dolíčku. Kromě přetížení zádových svalů dochází k uzavření krevního řečiště a lymfatickému systému. To vede k otokům, trnutí nohou, celkové únavě a ztráty koncentrace. Sednete-li si totiž do dolíčku, Vaše záda se velmi brzy zakulatí, svěsíte ramena a do plic se dostává méně vzduchu. Vůbec nejhorší, co v této situaci můžete udělat, je položit si nohy do vyvýšené polohy, například na skříňku od stolu či druhou židli. Ústřel, zablokování nebo zánět Vás pak mohou překvapit velmi rychle, nemluvě o možnosti nepříjemného pádu.

Cvičit nebo pracovat?

Balanční cvičení patří k velmi populárním léčebným metodám, které opravdu fungují. Lze je využít k léčení drobných i závažnějších poruch vznikajících v důsledku dlouhého sezení. Co však platí pro krátkodobé soustředěné cvičení, nelze využít „preventivně“ přímo u sedavé činnosti delší než 5 minut. Konkrétně s prací, která vyžaduje soustředění na splnění určité pracovní povinnosti. Nelze totiž současně cvičit a pracovat. Pro náš mozek jsou to zcela opačné aktivity, které se navzájem vylučují.

V práci raději seďte na kvalitní židli a balón si ponechejte pouze v pohotovosti pro krátké protažení. Vždy se ale soustřeďte pouze na jednu z těchto činností. Pouze tak se budete moci soustředit na správné cvičení na balónu, kde načerpáte nové síly pro lepší pracovní výkon.

 
TOP